Futó projektek 

Futó projektek

Utolsó frissítés: 2023 április 24.

Multifunkciós; Multifunkcionálisan hasznosítható növények, mint alternatívák a fenntartható mezőgazdaság szolgálatában

GINOP-2.3.2-15-2016-00029

A projekt stratégiai jelentőségét a klímaváltozás, a környezeti szélsőségek számának növekedése, a növekvő élelmiszerigények, az alapkutatási téma aktualitása és az alkalmazott módszerek együttes alkalmazása adja. A szárazság és hőstressz tűrés, a víz és tápanyag hasznosító képesség javítása kiemelkedő fontosságú a környezeti erőforrások hatékony felhasználása és a termésstabilitás, valamint a termésminőség biztosítása szempontjából. Multifunkcionális - takarmányozási és élelmiszer alapanyag - növényfajaink fontos fehérjeforrások; abiotikus stressz toleranciájuk fokozása a gazdaságos termeszthetőség és az élelmiszerbiztonság alapja. A projekt kutatási programja elsősorban olyan növényfajokra (árpa, zab, szója) fókuszál, amelyek átfogó kutatása még jóval hátrébb tart, mint a búzáé. A projektben folyó szántóföldi vizsgálatok Közép-Kelet Európa környezeti sajátosságai között valósulnak meg. E növényfajok részletes vizsgálatával célunk a jobb víz- és tápanyag hasznosítással rendelkező genotípusok meghatározása, valamint a termésstabilitás biztosítása stresszhelyzetekben is. A projekt további célja az újonnan nemesített növények táplálóértékének meghatározása laboratóriumi módszerekkel és állatkísérletekkel. A projekt alapkutatási jellegű, így elsődleges eredményei tudományos publikációk. Az abiotikus stresszválasz terén feltárt eredményekből azonban nemcsak magas színvonalú nemzetközi publikációk születnek, hanem hozzájárulnak a nemesítés hatékonyságának növeléséhez, elősegítve ezzel az élelmiszer- és takarmánybiztonság fenntartását a változó klimatikus viszonyok között is.

A pályázatról bővebben

Baromfiágazat ammónia emissziójának kalkulálásához szükséges alapozó kísérleti vizsgálatok és kalkulációk; párhuzamos, A és B genotípusú sertésekkel végzett nitrogénforgalmi és hizlalási kísérletek, a sertéságazatot érintő agrár-környezetvédelmi indikátorok meghatározása

AKGF/43/2021 Sertés VII

Festetics Imre Bioinnovációs Kiválósági Központ és Stratégiai K+F+I Projektműhely

GINOP-2.3.2-15-2016-00054 

A projekt fő célja, hogy a Pannon Egyetem Keszthelyi Kampuszán megvalósuló fejlesztések és kutatási programok a globális klímaváltozás mezőgazdasági és ökológiai kihívásaira adekvát válaszokat adjanak. A jelenkor legmagasabb tudományos és technológiai színvonalat képviselő K+F infrastruktúra eszközrendszerével folytatott genomikai alap- és alkalmazott kutatások fejlesztések révén megoldást kínáljanak a biotikus- és abiotikus stresszekkel szemben rezisztens genetikai alapok létrehozására. Ezen abiotikus stressz tényezők, mint pl. a csapadékhiány, vagy annak eloszlási anomáliái következtében jelentkező szárazság és aszályos periódusok a mezőgazdasági termelés során, vagy az átlaghőmérséklet emelkedése következtében a gazdasági növényekre és állatokra gyakorolt kedvezőtlen élettani hatások. A klímaváltozás generálta biotikus stresszek, mint hazánk klímaövi régióiban korábban nem jelentkező, meleg égövi kártevők; növényi- és állatbetegségek, járványok, paraziták stb. megjelenése. Mindezen kihívásokra a genomikai kutatás eredményeinek gyors- és időben történő alkalmazásba vétele, technológiákba integrálása adhatja meg a megfelelő választ a fenntartható mezőgazdasági termelés és az egészséges természeti környezet egyensúlyának megteremtésével. A projekt arra is fókuszál, hogy genomikai csúcstechnológiák integrálásával a kiváló genetikai anyagokon folyó kutatási programok új tudományos minőséget adjanak, és ezáltal bekerüljenek szakterületük nemzetközi élvonalába. A fejlesztések eredményeként és a támogatásból beszerzésre kerülő K+F anyagok lehetővé teszik, hogy a microarray technológia és nagy áteresztőképességű genomikai eljárásokat (NextSeq, qPCR) integrálhatóak legyenek a kutatóműhely csoportjainál folyó aktuális élettudományi programokba. Ez a komplex megközelítés új tudományos felismerésekhez, illetve jelentőségük szerint áttörésekhez vezethet a megcélzott kutatási programokban.

A pályázatról bővebben

Napraforgó alapú tojóhibrid tápsorok hatékonyságának vizsgálata különböző enzimkiegészítők felhasználásával K+F megbízás Agrofeed Kft. 

Comparison of the bioefficacy of different methionine sources in broiler nutrition; K+F megbízás Evonik Operations GmbH    

"Stratégiai K+F műhelyek kiválósága" A fumonizin B1 (FB1) mikotoxin humán expozíciójának becslése, a toxin által kiváltott oxidatív stressz, sejtkárosodás és anyagcsere változás meghatározása in vitro és állatkísérletes modellekben 

GINOP 2.3.2-15-2016-00046

A projekt keretében átfogó vizsgálatokat indítanak el Magyarország eltérő területein, hogy kérdőíves felmérés, kész élelmiszer és alapanyag minták szennyezettségének mérése, és a vizeletminták fumonizin B1 (FB1) koncentrációjának analízise alapján becsüljék a lakosság fumonizin expozícióját. A projektben tervezett alapkutatások célja a FB1 által kiváltott károsító hatások (pl. oxidatív stressz) jobb megismerése, ennek érdekében új vizsgálati módszereket (pl. PET) is alkalmaznak. A kutatásokban részt vesz a Somogy megyei Kaposi Mór Oktató Kórház, a KE Egészségügyi Központja és a PET Medicopus Kft. is. A GINOP 2.3.2-15 stratégiai K+F műhelyek kiválóságát támogató projekt keretében nemzetközileg elismert szakemberek mellett fiatal kutatókat, doktoranduszokat és hallgatókat vonnak be a kutatásba, és laboratóriumi fejlesztéseket valósítanak meg új vizsgálati módszerek bevezetéséhez, valamint a kutatási kapacitás bővítésére. A projektben elért eredmények hozzájárulnak az élelmiszerlánc fumonizin terheltségének felméréséhez, és az esetleges humán egészségi kockázat tudományosan megalapozott értékeléséhez.

A pályázatról bővebben

Tématerületi Kiválósági Program "One Health koncepcióra épülő biztonságos, környezetkímélő, jó minőségű és egészséges állatitermék-előállítás"

TKP2020-NKA-16

Az ember környezetátalakító tevékenysége, a nagymértékű iparosítás, a mezőgazdaság intenzifikálása, az urbanizáció és a globalizáció eredményeként megváltozott bolygónk klímája, a természetes élőhelyek feldarabolódtak és sérülékenyebbé váltak. Mindez az ökoszisztéma egyensúlyának megbomlását okozta. Ez világszerte korábban ismeretlen, vagy rég elfeledett kórokozók megjelenéséhez vezetett. A szélsőséges időjárási események miatt pedig bizonytalanná vált a mezőgazdasági termelés, súlyosan veszélyeztetve az emberiség élelmiszer-ellátását. Ezekre a kihívásokra az egyes tudományterületek önállóan már nem képesek hatékony válaszokat adni. Napjainkra nyilvánvalóvá vált, hogy a világunk egészségi állapotát, az emberiség jólétét veszélyeztető összetett problémahálózat megoldása kizárólag multidiszciplináris összefogással, holisztikus szemléletmóddal érhető el. E felismerés eredményeként alakult ki a One Health (Egy Egészség) eszmerendszer, amelynek alapvetése, hogy az emberiség egészségi állapota nem függetleníthető az őt körülvevő ökoszisztémától.

A pályázatról bővebben

Erasmus+ kutatói mobilitási projekt, partner intézmény: Oxidative Stress Research Centre in Cape Peninsula University of Technology (OSRC-CPUT) (2017-2018, 2020-2021)